Connect with us

Biznes

Idealny węgiel na zimę

Published

on

Jesień to pora, kiedy składy opału przeżywają prawdziwe oblężenie. Nadchodzące zimne dni to dla wielu dostatecznie mocny argument za tym, by zapewnić przydomowe piwniczki. Wiele osób nie wie jednak, na co zwrócić uwagę, kupując węgiel. W efekcie tego często kończą z opałem kiepskiej jakości, spalającym się z dużymi stratami i nie dającym wiele ciepła.

Jak kupić węgiel i się nie sparzyć?

Przedsiębiorcy, oferujący sprzedaż węgla, nie zawsze są uczciwi w stosunku do swoich klientów. Często sprzedają węgiel pochodzący ze wschodu – a trzeba nadmienić, że jest on wyjątkowo kiepskiej jakości – jako ten pochodzący z polskich kopalni. Dlatego natychmiast należy uciekać ze składu, w którym sprzedawca odmawia okazania dokumentów poświadczających miejsce wydobycia węgla.

Najgorszą decyzją, jaką można podjąć, jest zakup dużej ilości węgla bez jego uprzedniego sprawdzenia. Aby się nie sparzyć, najlepiej je st wybrać skład, który sprzedaje węgiel w workach. W ten sposób można w domowym zaciszu przetestować każdy brany pod uwagę wariant. Często to, jak węgiel się spala, zależy bowiem od posiadanego pieca, wentylacji i wielu innych wariantów.

Jaki gatunek węgla jest najlepszy?

Składy z opałem oferują sprzedaż koksu, węgla brunatnego, kamiennego czy ekogroszku. Najwięcej osób bierze pod uwagę koks, ze względu na jego wysoką kaloryczność. Niemniej jednak nie zawsze najbardziej kaloryczny węgiel okazuje się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Aby sprawdzić, jaki gatunek węgla okaże się najbardziej korzystny dla domowego budżetu, najlepiej jest samodzielnie obliczyć cenę ciepła. Są to dość proste kalkulacje – wystarczy podzielić cenę tony opału przez jego kaloryczność. Ten, który będzie się charakteryzował najniższą ceną ciepła, jest najbardziej korzystny.

Okazuje się też, że nie zawsze najbardziej kaloryczny węgiel będzie najlepszy. Najlepiej spala się on bowiem w mroźne dni. Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta, o wiele bardziej korzystne jest palenie niskokalorycznym opałem, których cechuje się czystszym spalaniem.

Podsumowując, przed zakupem węgla należy się porządnie zastanowić. Wszelkie podejrzane oferty najlepiej odrzucać już na starcie. Jeśli skup oferuje niespotykanie niską cenę, są podstawy by podejrzewać, że oferowany przez niego węgiel może nie być taki, jak zapewnia sprzedawca.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.alpari.com.pl/detal

Continue Reading
Advertisement

Biznes

Ile może wynieść zwrot podatku z Niemieci jak się o niego ubiegać?

Published

on

Chcąc wyemigrować do Niemiec warto wiedzieć, jak w tym kraju wyglądają rozliczenia podatkowe oraz zdawać sobie sprawę z tego, jak nadpłacony podatek odzyskać. Udowodniono bowiem, że za trzy miesiące pracy w Niemczech można liczyć na zwrot podatku z Niemiec nawet do 900 euro! Całkiem pokaźna kwota, prawda? (więcej…)

Continue Reading

Biznes

Oczyszczanie budynków w sezonie zimowym

Published

on

Zima daje się we znaki całej naturze, ale trzeba też pamiętać o zabezpieczeniu naszych budynków. Najlepszą metodą ochrony jest oczyszczenie jej wodą, dzięki czemu materiały budowlane mają swoje właściwości ochronne na takim poziomie, jak wtedy gdy zostały zakładane. (więcej…)

Continue Reading

Biznes

Co ma na celu audyt sprawozdań finansowych?

Published

on

Audyty szczególnie finansowe nie są pozytywnie kojarzone i często pracownicy się ich po prostu boją. Jednak nie ma podstaw do strachu, jeśli wszystkie rachunki i oświadczenia majątkowe są prowadzone rzetelnie i według standardów takimi jak ustawy i prawa, a także wpisywanie prawdy w dokumentach. Jeśli wszystko jest prowadzone według wytycznych, to z pewnością nie ma powodu do strachu.
(więcej…)

Continue Reading

Polecamy