Connect with us

Ciekawe

Jaki alkomat wybrać?

Published

on

Alkomat to urządzenie, które posiadać nie powinni jedynie policjanci. Jest to urządzenie, które posiadać tak naprawdę powinien każdy kierowca. Zwłaszcza Ci, który autem poruszają się bardzo często, np. kierowcy zawodowi. Wszystko to dla zwiększenia bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak działa alkomat?

Alkomat to urządzenie dość proste w użytkowaniu. Wbudowane w alkomat sensory analizują próbkę wydychanego powietrza przez osobę badaną i podają wynik pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik takiego pomiaru przedstawiany jest za pomocą wartości liczbowej lub odpowiedniej diody.

Każdy alkomat wymaga także odpowiedniej kalibracji. Częstotliwość ich wykonania zależy od typu alkomatu, a konkretnie modelu sensora jaki posiada. Najlepsze są oczywiście alkomaty atestowane, tak jak np. Elektrotechniczne alkomaty z atestem. Obecność atestu to pewność dla kupującego, że na pewno kupuje skuteczny i dobry alkomat.

Modele alkomatów

Na rynku dostępne są trzy typu alkomatów. Półprzewodnikowy, elektrochemiczny oraz spektrofotometryczny. Różnią się one przede wszystkim dokładnością pomiaru.

Dla osoby indywidualnej, która nie często potrzebuje skorzystać z alkomatu polecić można alkomat półprzewodnikowy. Do dobry alkomat w sytuacji kiedy chcemy poddać się badaniu na drugi dzień po przyjęciu. Niestety alkomat ten nie podaje pomiaru bardzo dokładnego, dlatego jego wynik często musi być dodatkowo potwierdzony.

Kierowcom zawodowym polecić można elektrotechniczne alkomaty z atestem. Ten typ urządzenia podaje dużo dokładniejsze wyniki badań. Dlatego też jest to alkomat wykorzystywany przez służy policyjne podczas kontroli. Jego wyniki wykorzystywane są także jako dowody w sądzie. Niestety jego wadą jest dość wysoka cena.

Trzeci model alkomatu to urządzenie spektrofotometryczne. To urządzenie najbardziej zaawansowane, ale jednocześnie zdecydowanie nie jest przeznaczone do zakupu przez osoby indywidualne. Jego pomiar jest bardzo dokładny jednak jednocześnie cena jest dość wysoka. Dlatego też alkomat spektrofotometryczny wykorzystywany jest przede wszystkim na posterunkach oraz w szpitalach.

Alkomat cena

Jak wspomniano alkomaty różnią się od siebie ceną. Najtańsze i dostępne niemal dla każdego są alkomaty półprzewodnikowe. Droższe są alkomaty elektrochemiczne. Jednak te urządzenia zakupić mogą jedynie ci kierowcy, który samochód prowadzą zawodowo. Najdroższe to alkomaty spektrofotometryczne, ale ten typ urządzenia z pewnością nie jest przeznaczony do użytku indywidualnego.

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Meble technorattanowe w naszych ogrodach

Published

on

Zaaranżowanie ogrodu na przestrzeń wypoczynkową to świetne rozwiązanie, kiedy nie chcemy tracić czasu i pieniędzy na dalekie wyjazdy. Przydomowy taras czy ogród mogą stać się idealnym miejscem do relaksu – wystarczy kilka odpowiednich elementów i nieco czasu. Skąd czerpać inspiracje? Jakie produkty wybierać? Jak zaprojektować ogród, by zachęcał do odpoczynku na świeżym powietrzu? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Centrum handlowe na Ruczaju

Published

on

Centrum handlowe na Ruczaju

Kraków ma niejedno centrum handlowe. Bez wątpienia jednak centrum handlowe na Ruczaju to naprawdę dobry wybór, jeśli chcemy zrobić zakupy w galerii stojącej na wysokim poziomie. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Skitouring – czas zacząć przygodę!

Published

on

Skitouring to unikalne połączenie narciarstwa zjazdowego z turystyką wysokogórską. W skrócie – wspinamy się na szczyt a następnie z jego zjeżdżamy przeżywając wspaniała przygodę. Niemniej jednak do uprawiania tego sportu trzeba się odpowiednio przygotować…
(więcej…)

Continue Reading

Polecamy