Connect with us

Motoryzacja

Najczęstsze awarie elementów systemu klimatyzacji

Published

on

Układ chłodzenia to niezwykle ważny system, którego nieprawidłowości szybko prowadzą do unieruchomienia samochodu. Awariom często ulega sprężarka, kondensator oraz osuszacze filtrów. Aby uniknąć kosztownych uszkodzeń, warto korzystać z usług dobrego serwisu

Uszkodzenia sprężarki

Sprężarka klimatyzacji jest zwykle napędzana przez silnik za pomocą paska lub żebrowanego paska klinowego. Element ten spręża i transportuje czynnik chłodniczy w systemie. Czynnik chłodniczy jest zasysany jako gaz w niskiej temperaturze z parownika, a następnie sprężany. Jest on następnie przesyłany w stanie gazowym w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem do skraplacza.

Sprężarka jest wypełniona specjalnym olejem smarowym. Część oleju krąży wraz z czynnikiem chłodniczym przez system klimatyzacji. Naprawą uszkodzeń kompresora zajmuje się serwis klimatyzacji samochodowej w Tomaszowie Lubelskim.

Awarie kondensatora

Skraplacz jest potrzebny do schłodzenia czynnika chłodniczego, który został podgrzany podczas sprężania w sprężarce. Gorący gaz chłodniczy wpływa do skraplacza, odprowadzając ciepło do otoczenia przez rurę i żebra. W miarę stygnięcia, stan czynnika chłodniczego zmienia się ponownie z gazowego na ciekły.

Uszkodzony kondensator może wykazywać różne objawy. Należy do nich przede wszystkim słaba wydajność chłodzenia, a także awaria systemu klimatyzacji lub ciągłe działanie wentylatora skraplacza. Warto wówczas odwiedzić serwis klimatyzacji samochodowej w Tomaszowie Lubelskim i rozwiązać problem. Przyczynami występujących błędów mogą być przecieki na połączeniach spowodowane uszkodzeniem, bądź też niewystarczająca wymiana ciepła z powodu zabrudzenia.

Problemy z osuszaczem filtra

Elementy filtracyjne systemu klimatyzacji są określane jako suszarki filtracyjne lub akumulatory, w zależności od rodzaju systemu. Zadaniem osuszacza filtra jest usuwanie zanieczyszczeń z czynnika chłodniczego, a także osuszanie go. Ciekły czynnik chłodniczy wchodzi do suszarki filtracyjnej, przepływa przez higroskopijny czynnik suszący i opuszcza suszarkę filtra jako ciecz. Górna część suszarki filtracyjnej służy jednocześnie jako komora kompensacyjna, a dolna jako magazyn czynnika chłodniczego, w celu kompensacji wahań ciśnienia w układzie.

Awaria osuszacza filtra może osłabiać wydajność chłodzenia. Przyczyną awarii może być starzenie się elementu, wadliwa wkładka filtra wewnątrz lub przecieki na połączeniach. Podczas rozwiązywania problemów należy sprawdzić odstępy między przeglądami oraz wykonać test szczelności na prawidłowe dopasowanie połączeń.

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Znaczenie pochodzenia części samochodowych

Published

on

Znaczenie pochodzenia części samochodowych

Bez względu na to, jakiego rodzaju części samochodowe są nam potrzebne to, skąd je weźmiemy, nie pozostaje wcale bez znaczenia. Na co powinniśmy zatem szczególnie uważać?

(więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Jak zdać prawo jazdy w Warszawie?

Published

on

Jak zdać prawo jazdy w Warszawie?

Zdając egzamin na prawo jazdy w jakimkolwiek dużym mieście trzeba przygotować się na dodatkowe trudności. Poruszanie się po takich miastach, szczególnie w godzinach szczytu, może być niemałym wyzwaniem dla każdego kierowcy. Mimo wszystko jednak warto zdawać prawo jazdy w Warszawie, szczególnie jeśli ktoś i tak mieszka w tym mieście. W końcu młody kierowca musi szybko przywyknąć do codzienności, jaka czeka go później na ulicach miasta. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Prawo jazdy dla maturzysty

Published

on

Prawo jazdy dla maturzysty

O opłaceniu kursu prawa jazdy jako o trafionym prezencie mówi się już od dawna. Systematycznie zwiększa się przy tym grupa osób, którym taki upominek może sprawić szczególnie wiele radości. Mówiąc o nich nie można więc zapominać między innymi o maturzystach, którzy właśnie wchodzą w dorosłe życie. (więcej…)

Continue Reading

Polecamy