Connect with us

Motoryzacja

Najczęstsze awarie elementów systemu klimatyzacji

Published

on

Układ chłodzenia to niezwykle ważny system, którego nieprawidłowości szybko prowadzą do unieruchomienia samochodu. Awariom często ulega sprężarka, kondensator oraz osuszacze filtrów. Aby uniknąć kosztownych uszkodzeń, warto korzystać z usług dobrego serwisu

Uszkodzenia sprężarki

Sprężarka klimatyzacji jest zwykle napędzana przez silnik za pomocą paska lub żebrowanego paska klinowego. Element ten spręża i transportuje czynnik chłodniczy w systemie. Czynnik chłodniczy jest zasysany jako gaz w niskiej temperaturze z parownika, a następnie sprężany. Jest on następnie przesyłany w stanie gazowym w wysokiej temperaturze i pod wysokim ciśnieniem do skraplacza.

Sprężarka jest wypełniona specjalnym olejem smarowym. Część oleju krąży wraz z czynnikiem chłodniczym przez system klimatyzacji. Naprawą uszkodzeń kompresora zajmuje się serwis klimatyzacji samochodowej w Tomaszowie Lubelskim.

Awarie kondensatora

Skraplacz jest potrzebny do schłodzenia czynnika chłodniczego, który został podgrzany podczas sprężania w sprężarce. Gorący gaz chłodniczy wpływa do skraplacza, odprowadzając ciepło do otoczenia przez rurę i żebra. W miarę stygnięcia, stan czynnika chłodniczego zmienia się ponownie z gazowego na ciekły.

Uszkodzony kondensator może wykazywać różne objawy. Należy do nich przede wszystkim słaba wydajność chłodzenia, a także awaria systemu klimatyzacji lub ciągłe działanie wentylatora skraplacza. Warto wówczas odwiedzić serwis klimatyzacji samochodowej w Tomaszowie Lubelskim i rozwiązać problem. Przyczynami występujących błędów mogą być przecieki na połączeniach spowodowane uszkodzeniem, bądź też niewystarczająca wymiana ciepła z powodu zabrudzenia.

Problemy z osuszaczem filtra

Elementy filtracyjne systemu klimatyzacji są określane jako suszarki filtracyjne lub akumulatory, w zależności od rodzaju systemu. Zadaniem osuszacza filtra jest usuwanie zanieczyszczeń z czynnika chłodniczego, a także osuszanie go. Ciekły czynnik chłodniczy wchodzi do suszarki filtracyjnej, przepływa przez higroskopijny czynnik suszący i opuszcza suszarkę filtra jako ciecz. Górna część suszarki filtracyjnej służy jednocześnie jako komora kompensacyjna, a dolna jako magazyn czynnika chłodniczego, w celu kompensacji wahań ciśnienia w układzie.

Awaria osuszacza filtra może osłabiać wydajność chłodzenia. Przyczyną awarii może być starzenie się elementu, wadliwa wkładka filtra wewnątrz lub przecieki na połączeniach. Podczas rozwiązywania problemów należy sprawdzić odstępy między przeglądami oraz wykonać test szczelności na prawidłowe dopasowanie połączeń.

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Mały, miejski Hyundai – poznaj i10!

Published

on

Coraz częściej w miastach nie ma odpowiednich warunków do jazdy samochodem. A z pewnością do prowadzenia samochodu o dużych rozmiarach, charakteryzującego się wysokim spalaniem paliwa. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Jak wymienić olej silnikowy – prosty przewodnik

Published

on

Prostota jest kluczem do powodzenia w bardzo wielu dziedzinach życia. Nie inaczej przedstawia się aspekt motoryzacji. Nieskomplikowane działania, regularne przeglądy (również te dokonywane w zaciszu własnego garażu) mogą w znaczący sposób przedłużyć okres jego bezawaryjnej eksploatacji, ale też polepszyć jego osiągi. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcami samochodu z automatyczną czy manualną skrzynią biegów, bądź jednośladu dowolnego typu. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Polski rynek motoryzacyjny

Published

on

Z roku na rok wielu kierowców zaczyna przywiązywać coraz większą wagę do tego, czym poruszają się po drogach. Podpatrując innych, ich oczom ukazują się auta pochodzące w całego świata. Nie dziwi już widok marek niemieckich, włoskich, francuskich, a nawet japońskich. (więcej…)

Continue Reading

Polecamy