Connect with us

Ciekawe

Sauna sucha i mokra

Published

on

Większość z nas korzysta z sauny w czasie pobytu w hotelu, spa lub na basenie, jednakże możliwe jest posiadanie własnej sauny. Możemy umiejscowić ją w naszym domu lub ogrodzie. Sauna do ogrodu będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie posiadamy wystarczającej przestrzeni w domu oraz jeżeli chcemy nadać ogrodowi walorów użytkowych oraz estetycznych.

Różne rozwiązania

Aktualnie nabyć można różnego rodzaju sauny, charakteryzujące się odmienną temperaturą poziomem wilgotności, materiałem wykonania oraz źródłem energii cieplnej. Są to sauny suche, mokre, parowe oraz nowoczesne sauny na podczerwień.

Sauny najczęściej wykonane z drewna, najlepiej, jeżeli stosujemy drewno cedru, jodły kanadyjskiej lub sosny skandynawskiej. Energia cieplna w saunie może pochodzić z pieca drewnianego, pieca elektrycznego lub z promienników podczerwieni.

Sauna sucha i mokra

Sauna do ogrodu może być zarówno sucha, jak i morka. W pierwszym przypadku, jak nazwa wskazuje jest to pomieszczenie o wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności. Niezależnie od rodzaju suchej sauny temperatura powinna oscylować od 60 do 110 °C przy wilgotności około 10%. Jedynym ograniczeniem w użytkowaniu sauny suchej jest czas przebywania w niej oraz częstotliwość sesji. Sucha sauna do ogrodu nie powinna być odwiedzana częściej niż raz w tygodniu oraz nie powinniśmy przebywać w niej dłużej niż 12 minut. Ma to związek z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz.

Korzystanie z mokrej sauny może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli oczekujemy nieco niższej temperatury oraz wyższej wilgotności, którą zawdzięczamy polewaniu nagrzanych kamieni wodą. Temperatura w saunie może oscylować od 50 do 65 °C przy wilgotności na poziomie 20-40%. W odróżnieniu od sauny suchej, z sauny mokrej można korzystać codziennie, przy czym czas przebywania w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 15 minut.

Kiedy korzystać z sauny?

Sauna ma zbawienny wpływ na naszą cerę, mięśnie, cały układ krwionośny oraz oddechowy. Dlatego zaleca się korzystanie z niej osobą cierpiącym z powodu nadmiernego napięcia mięśni, czy też mającym problemy z płucami lub oskrzelami.

Sauna wspomoże również regenerację naskórka oraz pomoże oczyścić poprzez pory organizm z zalegających w nim różnorodnych toksyn.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Continue Reading
Advertisement

Ciekawe

Piece, które obsługują się same

Published

on

Piece, które obsługują się same

Panuje przekonanie, że ogrzewanie elektryczne czy gazowe jest lepsze niż piece co na ekogroszek przede wszystkim dlatego, że wystarczy tylko pokręcić termostatem i wszystko zrobi się samo. A przy piecu na ekogroszek trzeba „palić”, czyli dbać o wszystko ręcznie. Jeszcze 20 lat temu takie przekonanie byłoby uzasadnione, ale na pewno nie już dzisiaj. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Na urlop do Wisły czy do Ustronia?

Published

on

Każdego roku Beskid Śląski przyciąga do siebie ogromną ilość turystów, którzy przyjeżdżają z całej Polski, aby wypocząć wśród górskich krajobrazów. Wybierając się w podróż turyści staj jednak przed dylematem: wybrać Wisłę czy Ustroń? Obydwie miejscowości to piękne i klimatyczne miasta, które mają wiele do zaoferowania.
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Masz problem z wyborem materiału do szycia?

Published

on

Masz problem z wyborem materiału do szycia? Oczywiście wiele osób z takim się zmaga, najzwyczajniej w świecie nie wiemy jakie materiały do szycia są najbardziej odpowiednie a tym samym sprawdzą się w kontekście ich swoistego zastosowania. Pewnie, że w pierwszej kolejności należy ocenić to do czego zamierzamy wykorzystać materiały do szycia, zupełnie inne wybierzemy do stworzenia firanek niż naszej sukienki. Jak najbardziej mogą posiadać podobne cechy, lecz w większości przypadków oraz sytuacji powinniśmy się skupić właśnie na tym, co pragniemy wykonać z danych materiałów. (więcej…)

Continue Reading

Polecamy