Connect with us

Zdrowie i Uroda

Zabieg usunięcia endometrium

Published

on

Endometrioza to choroba, która dotyczy coraz więcej kobiet w rożnym wieku. Jest trudna do wyleczenia oraz powoduje problemy z zajściem w ciąże. Co należy wiedzieć o niej? Jakie są metody leczenia i gdzie najlepiej zwrócić się po pomoc? Zapraszam poniżej.

1. Endometrioza diagnoza

Endometrioza diagnoza to zwana inaczej heterotopową lokalizacją błony śluzowej jamy macicy. Dotyczy ona około 10% kobiet. Lekarze mimo ciągłych starań i szeregu badań na określonej grupie pacjentek, cały czas nie mogą jednoznacznie określić, skąd ona się wywodzi i jakie są jej przyczyny powstawania w organizmie pań. Część lekarzy łączy ją z nieprawidłowym żywieniem, inni ze stresujących trybem życia, jeszcze inni z nadmiernym uprawianiem sportów. Kolejna grupa lekarzy, przypisuje tą chorobę genom. Jeżeli nasze mamy lub babcie borykały się z tą przypadłością, jest duże prawdopodobieństwo, że i nas ona dotknie.

2. Usunięcie endometrium

Usunięcie endometrium często wśród pacjentek łączone jest z usunięciem całej macicy. To jednak zupełnie różne zabiegi, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Usunięcie macicy to ostateczność, która może wynikać np. z choroby nowotworowej. Usunięcie endometrium jest w wielu przypadkach trudne i wymaga znacznych umiejętności lekarza

3. Endometrioza – jak leczyć tą przypadłość?

Tak naprawdę endometrioza może dotknąć panie w każdej grupie wiekowej. Endometrioza występuje najczęściej w obrębie narządów płciowych, takich jak: mięśnie macicy, jajowody, jajnik czy pochwa. Może ona wystąpić również w takich miejscach jak np. pęcherz moczowy, jelita czy bardziej oddalonych od układu płciowego.

4. Endometrioza jak leczyć?

Endometrioza jak leczyć tą bolesną przypadłość? Leczenie to proces dość długotrwały i wymagający sporo konsekwencji ze strony pacjentki. Większość lekarzy leczenie endometriozy zaczyna najczęściej od kuracji hormonalnej. Gdy ta nie przynosi pożądanych efektów (lub gdy pacjentka chce zajść w ciążę), kolejnym krokiem jest operacja. Leczenie operacyjne przeprowadza się przede wszystkim w takich przypadkach, gdy leczenie endometriozy innymi metodami nie przynosi efektów, a pacjentka odczuwa dyskomfort funkcjonowania lub ból. Operacja jest więc niezastąpiona w takich sytuacjach, jak np. ból w okolicach miednicy mniejszej, obfite i bolesne miesiączki z powodu implantacji fragmentów endometrium w mięśniówce macicy czy zaburzenia funkcji narządów rodnych mogące prowadzić do niepłodności.

Continue Reading
Advertisement

Zdrowie i Uroda

Badanie USG 3D w ciąży

Published

on

Badanie USG 3D w ciąży

W okresie ciąży każda kobieta przynajmniej trzykrotnie powinna wykonać badanie USG. Podstawowym badaniem jest USG 2D. Coraz częściej jednak istnieje możliwość wykonania także USG 3D. Takie badanie ma w swojej ofercie klinika Medfemina. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Leczenie raka szyjki macicy

Published

on

Leczenie raka szyjki macicy

Szpital Medfemina to miejsce, w którym każda kobieta może liczyć na opiekę medyczną na najwyższym poziomie. To prywatna placówka, która znajduje się we Wrocławiu. Tym, co ją wyróżnia jest niezwykle szeroki wachlarz usług. Na pomoc mogą tu liczyć między innymi te kobiety, których problemem jest rak szyjki macicy. (więcej…)

Continue Reading

Zdrowie i Uroda

Ciekawe wersje strojów kąpielowych

Published

on

W okresie wakacyjnym nasza garderoba przechodzi często dość spore zmiany. Kupujemy nowe ubrania, które pozwolą nam się czuć dobrze i świeżo podczas wakacyjnego wypoczynku. Wybieramy koszulki, spodenki i akcesoria, które zabierzemy na wczasy. Najważniejszym elementem na plażę będzie jednak… strój kąpielowy, którego wybór nie zawsze jest łatwy.
(więcej…)

Continue Reading

Polecamy