Connect with us

Ciekawe

Czujniki magnetyczne – zasady działania i zastosowanie

Published

on

Czujniki magnetyczne to niewielkie detektory, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najprościej ujmując są to urządzenia, które wykorzystują działanie pola magnetycznego. Jakie są rodzaje czujników magnetycznych i do czego wykorzystuje się te urządzenia?

Co to jest czujnik magnetyczny?

Czujnik magnetyczny to detektor, którego zadaniem jest wykrywanie zakłóceń i zmian w polu magnetycznym. Zmiany i zakłócenia mogą objąć siłę, kierunek oraz strumień pola magnetycznego. Oprócz tego istnieją czujniki, które odczytują także inne parametry, takie jak ciśnienie, temperatura czy światło.

Istnieje wiele rodzajów czujników magnetycznych, które różnią się od siebie mechanizmem działania. Najprostsze czujniki magnetyczne wykorzystują

Jakie są rodzaje czujników magnetycznych?

Czujniki magnetyczne różnią się od siebie sposobem działania, budową oraz przeznaczeniem. Możemy wyróżnić kilka typów czujników magnetycznych.

Należą do nich: czujniki kąta, czujniki Halle’a, czujniki IFM, czujniki zbliżeniowe a także czujniki magnetyczne do cylindrów. Mimo iż urządzenia reagujące na działanie pola magnetycznego znajdują zastosowanie głównie w automatyce przemysłowej, istnieje także wiele innych branż, które korzystają z możliwości czujników magnetycznych.

Jak działają czujniki magnetyczne?

Czujniki magnetyczne wykorzystują działanie pola magnetycznego. Pole magnetyczne to nic innego jak obszar, na którym działają siły magnetyczne. Pole magnetyczne wytwarza się głównie wokół magnesów oraz przewodników z prądem.

Czujnik magnetyczny wykrywa pole magnetyczne i zachodzące w jego obrębie zmiany i zakłócenia. Istnieją czujniki magnetyczne, które specjalizują się w wykrywaniu lokalizacji przedmiotów i szybkości ich ruchów. Czujniki umożliwiają kontrolę i regulację działań wielu maszyn i urządzeń przemysłowych.

Do czego wykorzystuje się czujniki magnetyczne?

Czujniki magnetyczne kojarzą się przede wszystkim z automatyką przemysłową. Owszem czujniki znajdują zastosowanie w wielu zakładach, które opierają swoją pracę na działaniu maszyn przemysłowych.

Niemniej jednak inne branże coraz chętniej korzystają z możliwość, jakie nadje wykorzystanie sensorów magnetycznych. Czujniki magnetyczne skutecznie wspierają działanie i regulacje systemów alarmowych. Mogą służyć do kontroli zamykania i otwierania drzwi, okien, pokryw i garaży. Czujniki magnetyczne są coraz częściej wykorzystywane przez miłośników tak zwanych inteligentnych domów, które wykorzystują możliwość zdalnej regulacji zabezpieczeń budynku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki magnetyczne.

Continue Reading

Ciekawe

Ksef, czyli Krajowy System e-Faktur. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców? 

Published

on

Krajowy System e-Faktur, który ma być znaczącym ułatwieniem dla przedsiębiorców, wszedł w życiu z początkiem 2022 roku. Na razie dobrowolnie i w fazie testów. Docelowo obligatoryjnie zacznie działać w 2023 roku. Platforma ta, która została wprowadzona przez Ministerstwo Finansów, należy do ogólnokrajowego programu informatycznego. Celem jej jest przyspieszenie i usprawnienie obiegu dokumentacji firmowej i założenia ma być to kolejny krok do e-administracji w naszym kraju. Za pomocą Ksef każdy przedsiębiorca może wystawiać i przesyłać faktury ustrukturyzowane. Ale nie tylko. Dowiedz się więcej o tym innowacyjnym programie. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

MVP – sposób nie tylko na oszczędzenie czasu

Published

on

MVP polecane jest nie tylko wszystkim startupom – chociaż w ich przypadku sprawdza się najlepiej. Minimum viable product to doskonała koncepcja dla tych przyszłych przedsiębiorców, którzy nie wiedzą, czy ich pomysł na produkt/usługę znajdzie odwzorowanie w rynku. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

Published

on

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

O garażu myślimy przede wszystkim jako o tej przestrzeni, w której można przechowywać auto nie troszcząc się nieustannie o to, czy jest ono rzeczywiście bezpieczne. Jest to jednak również miejsce, które niejednokrotnie zmienia się w przydomowy warsztat. (więcej…)

Continue Reading

Sitemap

Biznes

Polecamy