Connect with us

Technologia

Jak wybrać swoją pierwszą lustrzankę?

Published

on

Przymierzasz się do zakupu pierwszej w życiu lustrzanki, ale nie wiesz, od czego zacząć? Spokojnie, każdy fotograf kiedyś przez to przechodził. Liczba dostępnych na rynku modeli aparatów jest doprawdy przytłaczająca, a nieustanna rywalizacja producentów na nowe technologie sprawia, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Podpowiadamy, czego tak naprawdę powinieneś oczekiwać od dobrej lustrzanki dla początkujących.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest najważniejsza decyzja przy zakupie pierwszej lustrzanki?
  • Czym się kierować, wybierając pierwszy aparat typu lustrzanka?
  • Jakie niepozorne parametry aparatu fotograficznego są w lustrzance kluczowe?

Twój pierwszy profesjonalny aparat – lustrzanka cyfrowa

Jeżeli czujesz się przytłoczony technicznymi aspektami fotografii, a drobiazgowe testy aparatów dostępne w sieci zamiast ułatwiać Ci podjęcie decyzji, to ją utrudniają, pewnie ucieszy Cię informacja, że w wypadku pierwszej lustrzanki to wszystko tak naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Na początku swojej drogi i tak nikt nie wyciąga z aparatu fotograficznego pełni możliwości. Lepiej więc po prostu kupić lustrzankę i zacząć robić zdjęcia, niż doktoryzować się bez końca z balansu bieli, trybów wyzwalania migawki czy przewagi pełnej klatki nad innymi matrycami.

Decyzja o wyborze pierwszej lustrzanki jest natomiast ważna z jednego powodu. Od tego, jaki aparat teraz wybierzesz, będą bowiem zależały również Twoje kolejne zakupy. Główni producenci sprzętu fotograficznego stosują różne mocowania obiektywów, co w praktyce oznacza, że gdy już raz wejdziesz w system np. Canona czy Nikona i dokupisz do swojego aparatu kilka obiektywów, Twoja kolejna – bardziej zaawansowana – lustrzanka powinna do nich pasować. W innym wypadku czeka Cię wymiana całego sprzętu, co wiąże się ze sporymi kosztami.

O czym pamiętać, wybierając lustrzankę do nauki?

Przy wyborze pierwszej lustrzanki najlepiej kierować się podpowiedziami producentów, którzy zwykle dzielą swój sprzęt na przeznaczony dla amatorów i profesjonalistów. Jak łatwo można się domyślić, ta pierwsza grupa aparatów oferuje funkcje najważniejsze na początku przygody z fotografią, a eliminuje zbędne przyciski i technologie, które tylko niepotrzebnie wprawiałyby młodego adepta tej sztuki w konsternację. Poręczność i czytelne menu na tym etapie są ważniejsze niż „wodotryski” – w końcu nie chcesz rzucić aparatu w kąt po dwóch dniach.

Nie znaczy to oczywiście, że należy wybrać pierwszą lepszą tanią lustrzankę. Porównując kilka podobnych cenowo modeli, możesz zwrócić uwagę m.in. na zakres wartości ISO (im większy, tym lepiej, natomiast w praktyce ze skrajnych wartości i tak będziesz korzystać rzadko), rozmiar i rozdzielczość wyświetlacza (dobierz je do swoich preferencji, zwróć też uwagę na regulację stopnia jasności), liczbę punktów AF oraz parametry nagrywania filmów (jeśli planujesz filmować). Zdecydowanie warto zainwestować w lustrzankę wyposażoną w odchylany ekran, który ułatwi fotografowanie z ciekawych perspektyw. Przed wyborem konkretnego producenta porównaj też ofertę obiektywów – szybko się przekonasz, że są równie ważne, jeśli nie ważniejsze niż samo body aparatu.

Najlepszy aparat fotograficzny – lustrzanka, którą zabierzesz ze sobą wszędzie

Last, but not least – wygoda użytkowania. Lustrzanka to sprzęt, który swoje waży. Swoje to znaczy co najmniej pół kilograma bez obiektywu. Jeśli więc nie chcesz, by Twój entuzjazm do fotografii szybko prysł, wybierz aparat, który bez bólu będziesz mógł zabrać ze sobą wszędzie. Z drugiej strony lżejsze lustrzanki skierowane do amatorów z reguły mają obudowy wykonane z tańszych materiałów, przez co mogą być bardziej podatne na uszkodzenia.

Kupując swój pierwszy aparat typu lustrzanka, warto wybrać komplet z obiektywem kitowym (czyli zmiennoogniskowym, dołączonym do zestawu). Choć jakościowo obiektyw z zoomem ustępuje „stałkom” przeznaczonym do konkretnych celów, np. portretu, to do nauki fotografii sprawdzi się wyśmienicie.

Porównałeś już różne modele aparatów i chcesz kupić swoją pierwszą lustrzankę? Zajrzyj na stronę https://allegro.pl/kategoria/aparaty-cyfrowe-lustrzanki-257933, zamów wybrany sprzęt i zacznij robić profesjonalne zdjęcia!

Continue Reading

Technologia

Czy już wiesz przy pomocy jakiej anteny będziesz odbierał telewizję?

Published

on

Wbrew pozorom wybór możliwie jak najlepszej anteny telewizyjnej nie jest czymś mało ważnym lub też banalnym.

(więcej…)

Continue Reading

Technologia

Bezpieczny odkup i trwałe niszczenie danych z dysków

Published

on

Tak, coraz częściej mówi się o tym, że odkup może wyjść wielu firmom na dobre. Tylko, że nie można zapominać o tym, iż równie ważne jest niszczenie danych. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z firmowymi dyskami, jakie można znaleźć w komputerach, czy też w laptopach. (więcej…)

Continue Reading

Technologia

Fixly – szybki sposób na znalezienie fachowca

Published

on

Znalezienie rzetelnego specjalisty od usług wcale nie musi być czasochłonne. Dzięki aplikacji mobilnej Fixly można to zrobić w kilka minut, zlecając remont, naprawę, transport czy jakąkolwiek inną usługę wykonawcy z polecenia.  (więcej…)

Continue Reading

Sitemap

Biznes

Polecamy

https://goldavocado.pl/ogrzewanie-tarasowe-gazowe-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdej-przestrzeni/ oriasdovicedo.org sc.org