Motoryzacja
Jak wymienić olej silnikowy – prosty przewodnik

Prostota jest kluczem do powodzenia w bardzo wielu dziedzinach życia. Nie inaczej przedstawia się aspekt motoryzacji. Nieskomplikowane działania, regularne przeglądy (również te dokonywane w zaciszu własnego garażu) mogą w znaczący sposób przedłużyć okres jego bezawaryjnej eksploatacji, ale też polepszyć jego osiągi. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kierowcami samochodu z automatyczną czy manualną skrzynią biegów, bądź jednośladu dowolnego typu.
Aby silnik – serce pojazdu – działał w sposób optymalny i pozwalał na bezawaryjne podróżowanie, warto konserwować go przy pomocy dopasowanego oleju (jak najlepszej jakości). Oczywiście sam proces wymiany powinien następować cyklicznie, co kilkanaście – kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Znacznie częściej natomiast zaleca się sprawdzanie poziomu oleju. Niektórzy specjaliści sugerują nawet, by czynność ową powtarzać przed każdym skorzystaniem z pojazdu (a przynajmniej przed udaniem się w dłuższą trasę). Współcześnie oleje posiadają szereg dodatkowych właściwości. Mogą m.in. zmniejszać zużycie paliwa, minimalizować koszty eksploatacji auta, zwiększać jego przebiegi, a także zmniejszać poziom emisji spalin. Wszystkie te korzyści można osiągnąć dokonując jednego prostego wyboru. Ale by olej służył nam naprawdę dobrze, warto weryfikować, jak przedstawia się jego zużycie.
Jak się do tego zabrać?
Przede wszystkim warto pamiętać, by zaopatrzyć się w ochronne rękawiczki oraz bagnet do pomiaru. Samochód musi się znajdować na stabilnym, płaskim podłożu. Pierwszym krokiem jest rozruch silnika i rozgrzanie go (przez kilka minut), następnie należy odczekać, a później z wielką ostrożnością otworzyć maskę i przy pomocy bagnetu sprawdzić poziom oleju (przy czym warto tę czynność wykonać dwukrotnie. Może się też zdarzyć, że po podniesieniu maski nie znajdziemy bagnetu. W coraz większej ilości modeli stosowany jest wyświetlacz z aktualnym poziomem oleju. W przypadku, gdy jest go zbyt mało – uzupełniamy brakującą ilość. Zbyt niski poziom mógłby bowiem generować poważne problemy, takie jak nadmierne nagrzanie się silnika, a w efekcie – brak jego szczelności i wycieki. Choć obecnie auta są często fabrycznie wyposażane w układy, mające za zadanie zakomunikować, jaki jest poziom oleju w silniku, to warto też zweryfikować to empirycznie.
Wymiany oleju można później dokonać samodzielnie, przynajmniej w przypadku większości modeli samochodów. Większe trudności mogą nastąpić w przypadku pozornie prostszych konstrukcyjnie motocykli czy skuterów (szczególnie najnowszych modeli tych ostatnich). Jednakże warto pamiętać, że znacząca część obowiązków związanych z konserwacją (a przynajmniej odczytywania sygnałów komunikujących, kiedy takie działania są konieczne) spoczywa na barkach właścicieli pojazdów – niezależnie czy jedno – czy dwuśladów.
Motoryzacja
„Podstawy do Znaków” – Opowieść o Ekologicznych Strażnikach Dróg

„Podstawy do Znaków” – Opowieść o Ekologicznych Strażnikach Dróg
Był sobie raz przemysł, który zbudował swoje królestwo na betonie i stali. Ale wśród tych stalowych gigantów, drobne, lecz niezwykłe elementy – „podstawy do znaków” – rozpoczęły swoją cichą rewolucję.
Bohaterowie z Recyklingu
W tej opowieści, „podstawy do tablic drogowych” są niczym bohaterowie. Niepozorni, a jednak niezwykle istotni. Wykonani z materiałów odzyskanych, stają się strażnikami ekologicznej równowagi. W ich świecie, każdy fragment metalu czy plastiku ma swoją drugą szansę.
Tańczące ze Znakami
W rytmie miast i autostrad, te podstawy do znaków drogowych tańczą wśród samochodów i ludzi. Są jak tancerze, którzy z wdziękiem i elegancją pokazują nam drogę, nie zapominając o swojej misji ochrony środowiska.
Odkryj więcej o podstawach z recyklingu i ich tajemniczym tańcu z naturą.
Motoryzacja
Dla firmy lepiej wynajmować transport – korzyści dla przedsiębiorców

Wynajem transportu stał się popularnym rozwiązaniem dla wielu firm, które potrzebują regularnego przewozu towarów. Zamiast inwestować w zakup własnej floty pojazdów, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajem, co przynosi wiele korzyści pod względem finansowym i operacyjnym. Dla firmy lepiej wynajmować transport, który dostosowuje się pod dane zamówienia i okres czasu, w którym pojazd będzie najpotrzebniejszy. (więcej…)
Motoryzacja
Dopasowane części do samochodów DAF

W przypadku biznesu transportowego i posiadania sporej ilości ciężarówek przedsiębiorca będzie musiał prędzej czy później skorzystać z usług hurtowni posiadającej rozmaite części samochodowe. Samochody marki DAF są na tyle popularne, że istnieje kilka hurtowni, które posiadają praktycznie wszystkie części dostosowane do modeli samochodów DAF. Przykładem jest hurtownia DBK Parts, która posiada najróżniejsze części do ciężarówek, które pozwalają na kontynuowanie jazdy samochodu w bezpieczny sposób. Bardzo często części do ciężarówek są poszukiwane po wypadkach bądź wewnętrznych usterkach pojazdów.
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Zadaszenia tarasu – sposób na otwarcie wnętrz
-
Ciekawe5 lat ago
Wanny prostokątne – zalety i zastosowanie
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Krzesła tapicerowane – idealne do salonu
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Domy szkieletowe – wybuduj dom niskim kosztem
-
Ciekawe5 lat ago
Skitouring – czas zacząć przygodę!
-
Ciekawe4 lata ago
Ubezpieczenia, które podnoszą nasz komfort życia
-
Ciekawe6 lat ago
Meble Fameg – klasyka i retro w najlepszym wydaniu
-
Dom i Wnętrze5 lat ago
Jakie meble do ogrodu wybrać?