Connect with us

Ciekawe

Jaki alkomat wybrać?

Published

on

Alkomat to urządzenie, które posiadać nie powinni jedynie policjanci. Jest to urządzenie, które posiadać tak naprawdę powinien każdy kierowca. Zwłaszcza Ci, który autem poruszają się bardzo często, np. kierowcy zawodowi. Wszystko to dla zwiększenia bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak działa alkomat?

Alkomat to urządzenie dość proste w użytkowaniu. Wbudowane w alkomat sensory analizują próbkę wydychanego powietrza przez osobę badaną i podają wynik pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik takiego pomiaru przedstawiany jest za pomocą wartości liczbowej lub odpowiedniej diody.

Każdy alkomat wymaga także odpowiedniej kalibracji. Częstotliwość ich wykonania zależy od typu alkomatu, a konkretnie modelu sensora jaki posiada. Najlepsze są oczywiście alkomaty atestowane, tak jak np. Elektrotechniczne alkomaty z atestem. Obecność atestu to pewność dla kupującego, że na pewno kupuje skuteczny i dobry alkomat.

Modele alkomatów

Na rynku dostępne są trzy typu alkomatów. Półprzewodnikowy, elektrochemiczny oraz spektrofotometryczny. Różnią się one przede wszystkim dokładnością pomiaru.

Dla osoby indywidualnej, która nie często potrzebuje skorzystać z alkomatu polecić można alkomat półprzewodnikowy. Do dobry alkomat w sytuacji kiedy chcemy poddać się badaniu na drugi dzień po przyjęciu. Niestety alkomat ten nie podaje pomiaru bardzo dokładnego, dlatego jego wynik często musi być dodatkowo potwierdzony.

Kierowcom zawodowym polecić można elektrotechniczne alkomaty z atestem. Ten typ urządzenia podaje dużo dokładniejsze wyniki badań. Dlatego też jest to alkomat wykorzystywany przez służy policyjne podczas kontroli. Jego wyniki wykorzystywane są także jako dowody w sądzie. Niestety jego wadą jest dość wysoka cena.

Trzeci model alkomatu to urządzenie spektrofotometryczne. To urządzenie najbardziej zaawansowane, ale jednocześnie zdecydowanie nie jest przeznaczone do zakupu przez osoby indywidualne. Jego pomiar jest bardzo dokładny jednak jednocześnie cena jest dość wysoka. Dlatego też alkomat spektrofotometryczny wykorzystywany jest przede wszystkim na posterunkach oraz w szpitalach.

Alkomat cena

Jak wspomniano alkomaty różnią się od siebie ceną. Najtańsze i dostępne niemal dla każdego są alkomaty półprzewodnikowe. Droższe są alkomaty elektrochemiczne. Jednak te urządzenia zakupić mogą jedynie ci kierowcy, który samochód prowadzą zawodowo. Najdroższe to alkomaty spektrofotometryczne, ale ten typ urządzenia z pewnością nie jest przeznaczony do użytku indywidualnego.

Continue Reading

Ciekawe

Czujniki magnetyczne – zasady działania i zastosowanie

Published

on

Czujniki magnetyczne to niewielkie detektory, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najprościej ujmując są to urządzenia, które wykorzystują działanie pola magnetycznego. Jakie są rodzaje czujników magnetycznych i do czego wykorzystuje się te urządzenia?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

Published

on

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

O garażu myślimy przede wszystkim jako o tej przestrzeni, w której można przechowywać auto nie troszcząc się nieustannie o to, czy jest ono rzeczywiście bezpieczne. Jest to jednak również miejsce, które niejednokrotnie zmienia się w przydomowy warsztat. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

W jaki sposób najlepiej ustawić antenę telewizyjną?

Published

on

Na pewno każdy z was chciałby odbierać program telewizyjny możliwie jak najlepiej i jak najdokładniej.

(więcej…)

Continue Reading

Polecamy