Ciekawe
Kiedy wykonać badanie FSH?

Najczęściej oznaczenie poziomu folitropiny w organizmie wykonuje się w trakcie diagnozowania przyczyn niepłodności. I chociaż hormon ten ściśle powiązany jest ze zdolnościami rozrodczymi u obu płci, badanie FSH bywa pomocne w diagnostyce również innych schorzeń.
U kobiet hormon folikulotropowy (FSH) pośrednio determinuje produkcje komórek jajowych. Natomiast u mężczyzn ma wpływ na produkcję plemników, a co za tym idzie ich liczbę w nasieniu.
Kiedy lekarz zleci badanie FSH?
Długa jest lista wskazań do oznaczenia fsh badanie standardowo wykonuje się w trakcie diagnostyki niepłodności. Ale nie tylko, bowiem oznaczenie poziomu stężenia tego hormonu lekarz może zlecić także w przypadku nieregularnych cykli menstruacyjnych lub w okresie menopauzy pacjentki.
FSH badanie przeprowadzone zostanie również w przypadku stwierdzenia zbyt małej ilości plemników w nasieniu mężczyzny, ponieważ to właśnie ten hormon pobudza spermatogenezę.
Dalsze wskazania do badania FSH
Badanie FSH wykonuje się również u dzieci i młodzieży w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w procesie dojrzewania płciowego. Jeżeli jego objawy wystąpią zbyt wcześnie lub przeciwnie, są spóźnione, ustalenie poziomu FSH w organizmie pacjenta będzie pomocne w określeniu przyczyny zaburzeń.
Wreszcie oznaczenie stężenia folikulotropiny w organizmie zleca się w przypadku podejrzenia występowania guza przysadki mózgowej. FSH produkowany jest właśnie w tym narządzie, zatem nieprawidłowe poziomy tego hormonu mogą świadczyć o problemach z jego funkcjonowaniem.
FSH – badanie
Polega na oznaczeniu stężenia hormonu folikulotropowego we krwi pobranej z żyły łokciowej pacjenta. Można też poziom oznaczyć w moczu, lecz wtedy konieczne jest przeprowadzenia badania na dobowej próbce, bowiem stężenie FSH w organizmie przyjmuje w ciągu dnia różne wartości. Co ważne do badania nie musimy być na czczo.
Interpretacja wyników badania
Zbyt wysoki lub niski poziom FSH u kobiet wskazuje na niewydolność jajników. Konieczne będzie wykonanie dalszych badań, w tym zwykle usg jajników.
U mężczyzn ponadprzeciętne wyniki badania FSH świadczą o problemach ze spermatogenezą, w wyniku których plemników jest za mało, bądź o niewydolności jąder, której przyczyny ustalane są w trakcie następnych badań, podobnie jak to ma miejsce w przypadku usg jajników u kobiet.
Ciekawe
Czujniki magnetyczne – zasady działania i zastosowanie

Czujniki magnetyczne to niewielkie detektory, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najprościej ujmując są to urządzenia, które wykorzystują działanie pola magnetycznego. Jakie są rodzaje czujników magnetycznych i do czego wykorzystuje się te urządzenia?
(więcej…)
Ciekawe
Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

O garażu myślimy przede wszystkim jako o tej przestrzeni, w której można przechowywać auto nie troszcząc się nieustannie o to, czy jest ono rzeczywiście bezpieczne. Jest to jednak również miejsce, które niejednokrotnie zmienia się w przydomowy warsztat. (więcej…)
Ciekawe
W jaki sposób najlepiej ustawić antenę telewizyjną?

Na pewno każdy z was chciałby odbierać program telewizyjny możliwie jak najlepiej i jak najdokładniej.
-
Dom i Wnętrze4 lata ago
Zadaszenia tarasu – sposób na otwarcie wnętrz
-
Ciekawe4 lata ago
Wanny prostokątne – zalety i zastosowanie
-
Dom i Wnętrze4 lata ago
Krzesła tapicerowane – idealne do salonu
-
Dom i Wnętrze4 lata ago
Domy szkieletowe – wybuduj dom niskim kosztem
-
Ciekawe3 lata ago
Skitouring – czas zacząć przygodę!
-
Ciekawe2 lata ago
Ubezpieczenia, które podnoszą nasz komfort życia
-
Ciekawe4 lata ago
Meble Fameg – klasyka i retro w najlepszym wydaniu
-
Dom i Wnętrze4 lata ago
Jakie meble do ogrodu wybrać?