Connect with us

Ciekawe

Sauna sucha i mokra

Published

on

Większość z nas korzysta z sauny w czasie pobytu w hotelu, spa lub na basenie, jednakże możliwe jest posiadanie własnej sauny. Możemy umiejscowić ją w naszym domu lub ogrodzie. Sauna do ogrodu będzie świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie posiadamy wystarczającej przestrzeni w domu oraz jeżeli chcemy nadać ogrodowi walorów użytkowych oraz estetycznych.

Różne rozwiązania

Aktualnie nabyć można różnego rodzaju sauny, charakteryzujące się odmienną temperaturą poziomem wilgotności, materiałem wykonania oraz źródłem energii cieplnej. Są to sauny suche, mokre, parowe oraz nowoczesne sauny na podczerwień.

Sauny najczęściej wykonane z drewna, najlepiej, jeżeli stosujemy drewno cedru, jodły kanadyjskiej lub sosny skandynawskiej. Energia cieplna w saunie może pochodzić z pieca drewnianego, pieca elektrycznego lub z promienników podczerwieni.

Sauna sucha i mokra

Sauna do ogrodu może być zarówno sucha, jak i morka. W pierwszym przypadku, jak nazwa wskazuje jest to pomieszczenie o wysokiej temperaturze i niskiej wilgotności. Niezależnie od rodzaju suchej sauny temperatura powinna oscylować od 60 do 110 °C przy wilgotności około 10%. Jedynym ograniczeniem w użytkowaniu sauny suchej jest czas przebywania w niej oraz częstotliwość sesji. Sucha sauna do ogrodu nie powinna być odwiedzana częściej niż raz w tygodniu oraz nie powinniśmy przebywać w niej dłużej niż 12 minut. Ma to związek z bardzo wysoką temperaturą wewnątrz.

Korzystanie z mokrej sauny może być świetnym rozwiązaniem, jeżeli oczekujemy nieco niższej temperatury oraz wyższej wilgotności, którą zawdzięczamy polewaniu nagrzanych kamieni wodą. Temperatura w saunie może oscylować od 50 do 65 °C przy wilgotności na poziomie 20-40%. W odróżnieniu od sauny suchej, z sauny mokrej można korzystać codziennie, przy czym czas przebywania w pomieszczeniu nie powinien przekraczać 15 minut.

Kiedy korzystać z sauny?

Sauna ma zbawienny wpływ na naszą cerę, mięśnie, cały układ krwionośny oraz oddechowy. Dlatego zaleca się korzystanie z niej osobą cierpiącym z powodu nadmiernego napięcia mięśni, czy też mającym problemy z płucami lub oskrzelami.

Sauna wspomoże również regenerację naskórka oraz pomoże oczyścić poprzez pory organizm z zalegających w nim różnorodnych toksyn.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw

Continue Reading

Ciekawe

Czujniki magnetyczne – zasady działania i zastosowanie

Published

on

Czujniki magnetyczne to niewielkie detektory, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najprościej ujmując są to urządzenia, które wykorzystują działanie pola magnetycznego. Jakie są rodzaje czujników magnetycznych i do czego wykorzystuje się te urządzenia?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

Published

on

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

O garażu myślimy przede wszystkim jako o tej przestrzeni, w której można przechowywać auto nie troszcząc się nieustannie o to, czy jest ono rzeczywiście bezpieczne. Jest to jednak również miejsce, które niejednokrotnie zmienia się w przydomowy warsztat. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

W jaki sposób najlepiej ustawić antenę telewizyjną?

Published

on

Na pewno każdy z was chciałby odbierać program telewizyjny możliwie jak najlepiej i jak najdokładniej.

(więcej…)

Continue Reading

Polecamy