Connect with us

Ciekawe

Zdrowe wino bez alkoholu? Teraz to możliwe!

Published

on

Wino to napój, który towarzyszy człowiekowi od bez mała pięciu tysięcy lat. Nie sposób nie dostrzec jego znaczenia w kulturze, religii i codziennym życiu. Wielu mieszkańców południa Europy, Hiszpanii czy Francji nie wyobraża sobie obiadu bez kieliszka wina. Jednak czy ten kieliszek zawsze wychodzi im na zdrowie?

Prozdrowotne właściwości wina

Jak dotąd zostały najlepiej zbadanymi składnikami wina są polifenole. Należą do nich flawonoidy, stylbenoidy (jak na przykład resweratrol) czy też proantocyjanidyny. Od dawna przypuszczano, że związki te korzystnie oddziałują na zdrowie. Zalecenia dotyczące spożywania wina w celach leczniczych i profilaktycznych pojawiają się w tradycyjnych przekazach medycyny tradycyjnej wszystkich kultur, gdzie powszechny był ten napój.

Finalnie potwierdziły to badania naukowe – okazuje się, że polifenole to substancje, których nie powinno zabraknąć w zdrowej diecie. Wykazują działanie przeciwzapalne, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych chorób cywilizacyjnych. Wino spożywane regularnie, ale w niewielkich ilościach, obniża też ryzyko wystąpienia powszechnie dziś występujących zaburzenia układy krążenia.

Wino bez alkoholu – zdrowe bez zastrzeżeń

Czy osoby, które z różnych względów rezygnują ze spożywania alkoholu, nie mają szans na skorzystanie z dobroczynnych właściwości polifenoli? Wręcz przeciwnie – odkąd na rynku pojawiło się wino bezalkoholowe, każdy może się cieszyć zarówno jego smakiem, jak i pozytywnym wpływem na organizm.

Wszyscy, którzy je wybiorą, nie będą musieli się martwić o ryzyko, jakie wiąże się ze spożyciem alkoholem. Tego rodzaju wina dostępne są w wielu odmianach – łatwo odnaleźć smak idealny dla podkreślenia ulubionego dania czy pasujący do poobiedniej przekąski. Wino bezalkoholowe wydaje się być rozsądnym kompromisem między zamiłowaniem do wina a chęcią prowadzenia zdrowego trybu życia.

Problem z alkoholem

Spożywanie alkoholu prowadzi niestety do rozwoju poważnych rodzaju chorób – Światowa Organizacja Zdrowia zalicza alkohol do najgroźniejszych kancerogenów, czyli substancji powodujących raka.

Patrząc z tej perspektywy, można uznać, że lepszym pomysłem, niż wino wypite do obiadu, będzie lampka wina bezalkoholowego. Od jakiegoś czasu wiadomo również, że negatywny wpływ alkoholu na zdrowie nie znika nawet wtedy, jeśli spożywany jest on w niewielkich ilościach. Te informacje pozwalają zerwać ze wcześniejszym przekonaniem, że jest to w przeważającej mierze prozdrowotna praktyka.

Wino bezalkoholowe kupisz w sklepie bezalkoholowe.com

Continue Reading

Ciekawe

Czujniki magnetyczne – zasady działania i zastosowanie

Published

on

Czujniki magnetyczne to niewielkie detektory, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Najprościej ujmując są to urządzenia, które wykorzystują działanie pola magnetycznego. Jakie są rodzaje czujników magnetycznych i do czego wykorzystuje się te urządzenia?
(więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

Published

on

Zalety posiadania bocznych drzwi do garażu

O garażu myślimy przede wszystkim jako o tej przestrzeni, w której można przechowywać auto nie troszcząc się nieustannie o to, czy jest ono rzeczywiście bezpieczne. Jest to jednak również miejsce, które niejednokrotnie zmienia się w przydomowy warsztat. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

W jaki sposób najlepiej ustawić antenę telewizyjną?

Published

on

Na pewno każdy z was chciałby odbierać program telewizyjny możliwie jak najlepiej i jak najdokładniej.

(więcej…)

Continue Reading

Polecamy